Ale temat

publikacje naukowe i nie tylko

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Nasz cel

Strona powstała jako źródło rzetelnej wiedzy, której w internecie jest coraz mniej.  Zachęcamy do przesyłania do nas swoich artykułów. W zamian za jeden artykuł, umieścimy link do jednej strony w treści artykułu.

Jak przygotować artykuł ?

Pisząc artykuł używaj poprawnej polszczyzny, dodawaj ciekawe zdjęcia, wykresy, tabele. Pamiętaj też o prawach autorskich, nie akceptujemy plagiatowanych treści. Poświeć trochę czasu na napisanie czegoś wartościowego.  UWAGA ! Tekst musi być unikalny.

Dla zaufanych

Doceniamy solidnych redaktorów. Jeśli zauważymy, że Twoje artykuły są na wysokim poziomie i wysyłasz do nas przynajmniej raz z miesiącu choćby jeden, nadamy Tobie prawa redaktora strony.  Będziesz mógł bez naszej akceptacji wpisywać artykuły, kategorie itp.

Recykling gruzu

Zastosowanie surowców wtórnych zmniejsza zużycie surowców naturalnych, co przyczynia się do ochrony środowiska oraz oszczędności energii. Dziś recykling przestaje być pustym hasłem i powoli zadomawia się w naszej świadomości. Coraz więcej z nas segreguje śmieci, jednak nie każdy wie, że recykling dotyczy także materiałów budowlanych. Wywóz gruzu jest dosyć kosztowny, dlatego warto zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami.

Proces recyklingu gruzu

Proces recyklingu gruzu dzieli się na kilka etapów. W pierwszej fazie odpady poddawane są sortowaniu, w ten sposób usuwa się z nich wszelakie zanieczyszczenia takie jak drewno, tworzywa sztuczne czy metal. Następnie wykonuje się kruszenie poszczególnych grup gruzu oraz separację magnetyczną złomu. Końcowy etap to sortowanie przy użyciu przesiewaczy, aby można było uzyskać odpowiednie rozmiary materiałów (0-10 mm,10 – 32 mm,32 -63 mm). Po przetworzeniu gruzu pozostaje tylko 10% odpadów, pozostałe 90% materiału można ponownie wykorzystać. 

Wykorzystanie utylizowanego gruzu 

Szacuje się, że każdego roku gromadzimy około 3 mln ton gruzu. Utylizując odpady remontowo-budowlane przyczyniamy się do zminimalizowania zanieczyszczeń środowiska, spore korzyści z tego tytułu mają również firmy budowlane, które mogą wykorzystać powstałe kruszywo na przykład do podbudowy fundamentów, budowy parkingów, dróg lub mostów. Ponieważ zapotrzebowanie na materiały i surowce naturalne wciąż rośnie recykling gruzu ma szansę się upowszechnić. To korzystne rozwiązanie zarówno dla firm budowlanych, jak i przedsiębiorstw rozbiórkowych, które mogą obniżyć koszty związane z załadunkiem, wywozem oraz składowaniem gruzu. Jeżeli posiadamy nieznaczną ilość odpadów np. po remoncie i wywóz gruzu Poznań przez profesjonalną firmę wydaje nam się zbyt kosztowny, warto zastanowić się nad innymi możliwościami. Być może do dawna mieliśmy w planach wykonanie podjazdu albo chcieliśmy ułożyć chodnik - to dobry czas, aby zrealizować swoje zamierzenia. Gruz można wykorzystać do utwardzania ścieżek, chodników, wylewek betonowych lub podjazdów. Jego betonowe elementy będą doskonałym materiałem do budowy skalniaków, wodospadów i skarp, co może pomóc w stworzeniu niebanalnej, kompozycji ogrodu. 

wywóz gruzu poznań

Recykling gruzu obniża zapotrzebowanie na materiały naturalne, co korzystnie wpływa na środowisko. Pozyskane kruszywo wykorzystywane w budownictwie pozwala przedsiębiorcom zmniejszyć ostateczny bilans kosztów inwestycji. Taki sposób gospodarowania odpadami jest racjonalny, a uzyskany materiał charakteryzuje się dobrą jakością. Kruszywo uzyskane z recyklingu gruzu posiada zbliżone właściwości do surowców naturalnych, jest od nich dużo tańsze z uwagi na niskie koszty nabycia i wytworzenia i co najważniejsze znacznie mniej obciąża środowisko naturalne. 

Z roku na rok liczba produkowanych przez nas śmieci rośnie, większość z nich niestety w dalszym ciągu zalega na ogromnych śmietniskach zlokalizowanych na obrzeżach miast. Tymczasem rozwiązanie jest proste - trzeba zająć się recyklingiem śmieci.