Ale temat

publikacje naukowe i nie tylko

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Nasz cel

Strona powstała jako źródło rzetelnej wiedzy, której w internecie jest coraz mniej.  Zachęcamy do przesyłania do nas swoich artykułów. W zamian za jeden artykuł, umieścimy link do jednej strony w treści artykułu.

Jak przygotować artykuł ?

Pisząc artykuł używaj poprawnej polszczyzny, dodawaj ciekawe zdjęcia, wykresy, tabele. Pamiętaj też o prawach autorskich, nie akceptujemy plagiatowanych treści. Poświeć trochę czasu na napisanie czegoś wartościowego.  UWAGA ! Tekst musi być unikalny.

Dla zaufanych

Doceniamy solidnych redaktorów. Jeśli zauważymy, że Twoje artykuły są na wysokim poziomie i wysyłasz do nas przynajmniej raz z miesiącu choćby jeden, nadamy Tobie prawa redaktora strony.  Będziesz mógł bez naszej akceptacji wpisywać artykuły, kategorie itp.

Na co zwrócić uwagę, nabywając meble laboratoryjne

Wymogi stawiane wobec mebli specjalistycznych są nieco odmienne od kryteriów, którymi kierujemy się, nabywając meble do domu. Na co zwrócić szczególną uwagę, by wyposażenie laboratorium służyło nam przez długie lata?

Bezpieczeństwo to podstawa

Meble laboratoryjne muszą być w pełni bezpieczne. Laboratoria to miejsca, w których stosuje się różnego rodzaju środki chemiczne, meble laboratoryjne muszą zatem być odpowiednio dopasowane do specyfiki pracy. Przed dokonaniem zakupu, należy przeanalizować, na jakie warunki fizyczne będzie narażone wyposażenie. To pozwoli odpowiedzieć na pytania, czy meble mają być ogniotrwałe, odporne na wilgoć, łatwe w utrzymaniu czystości, a może powinny wytrzymywać duże obciążenie?

Ergonomiczne meble usprawnią pracę laboratorium

Laboratorium to miejsce pracy, a zatem - znajdujące się w nim meble powinny być w pełni ergonomiczne, tak, by ułatwiały i usprawniały wykonywanie obowiązków. Ważne jest nie tylko samo ustawienie mebli w taki sposób, by poszczególne stanowiska współpracujące mogły bez trudu przekazywać między sobą materiały i informacje, również dostęp do różnego rodzaju zlewów, aparatury i przyrządów powinien być łatwy i bezpieczny.

meble laboratoryjne

Odpowiednia ilość szafek i dostateczna powierzchnia blatów

Warto zadbać również o odpowiednią powierzchnię blatów roboczych oraz o taką ilość szafek i szuflad, która pozwoli na swobodne rozmieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów laboratoryjnych. Zbyt mała przestrzeń robocza może przyczyniać się do występowania niepotrzebnych problemów oraz do powstawania bałaganu, którego w laboratorium należy bezwzględnie unikać.

Kolor mebli do laboratorium

Kolejną ważną cechą mebli laboratoryjnych jest ich kolor. Mogłoby się wydawać, że to cecha bez znaczenia, jednak zbyt intensywne barwy skutecznie rozpraszają uwagę oraz prowadzą do szybszego zmęczenia, nie tylko zmysłu wzorku. Większość mebli laboratoryjnych występuje w bieli lub w szarości i nie warto w tej kwestii poszukiwać awangardowych rozwiązań.

Wybierajmy trwałe, solidne meble

Nabywając meble laboratoryjne, bardzo ważne jest, by wybrać meble o odpowiedniej trwałości. Utworzenie nowego laboratorium, lub remont starego, to zawsze spora inwestycja finansowa. Zastanówmy się, czy pozorna oszczędność, polegająca na kupnie tańszych mebli, w przyszłości nie okaże się przyczyną dodatkowych wydatków. Lepiej kupić raz droższe meble laboratoryjne i cieszyć się nimi przez dziesięciolecia, niż po kilka lat nabywać nowe wyposażenie.

Warto stawiać na systemy modułowe

Specyfika rynku laboratoryjnego polega na szybkim postępie technologicznym. Tę cechę branży należy uwzględnić, planując przestrzeń roboczą w laboratorium. Warto nie tylko zostawić nieco miejsca "w zapasie", na ewentualne dodatkowe sprzęty, lecz także zdecydować się na zakup mebli modułowych, takich, które w przyszłości bez trudu będzie można uzupełnić o nowy element, łączący się z dotychczasowymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu, unikniemy kosztownych i czasochłonnych przeróbek.

Jak widać, wybór odpowiednich mebli laboratoryjnych, wiąże się z przeanalizowaniem wielu różnorodnych czynników. Zajęcie to może okazać się dość czasochłonne, ale warto włożyć nieco trudu w wybór odpowiedniego wyposażenia, które nie tylko będzie służyć nam przez długie lata, lecz także usprawni pracę w laboratorium.