Ale temat

publikacje naukowe i nie tylko

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Nasz cel

Strona powstała jako źródło rzetelnej wiedzy, której w internecie jest coraz mniej.  Zachęcamy do przesyłania do nas swoich artykułów. W zamian za jeden artykuł, umieścimy link do jednej strony w treści artykułu.

Jak przygotować artykuł ?

Pisząc artykuł używaj poprawnej polszczyzny, dodawaj ciekawe zdjęcia, wykresy, tabele. Pamiętaj też o prawach autorskich, nie akceptujemy plagiatowanych treści. Poświeć trochę czasu na napisanie czegoś wartościowego.  UWAGA ! Tekst musi być unikalny.

Dla zaufanych

Doceniamy solidnych redaktorów. Jeśli zauważymy, że Twoje artykuły są na wysokim poziomie i wysyłasz do nas przynajmniej raz z miesiącu choćby jeden, nadamy Tobie prawa redaktora strony.  Będziesz mógł bez naszej akceptacji wpisywać artykuły, kategorie itp.

Ekologicznie, ciepło i cicho, czyli jak mieszka się w domach keramzytowych

Przez tysiąclecia budownictwo przeszło szereg zmian, które sprawiły, że wykorzystywane niegdyś rozwiązania odeszły do lamusa. Ogromne zapotrzebowanie na mieszkania i domy w latach powojennych spowodowało jednak, że budowano dosłownie ze wszystkiego. Na wsiach powstawały domy wznoszone z podkradanych na budowach pustaków, a w miastach wznoszono ogromne osiedla żelbetonowych blokowisk.

Obecnie nikt już nie buduje w ten sposób, jednak Polacy wciąż mają skłonność do wybierania opcji, które zamiast ułatwiać wznoszenie domów, utrudniają je, zwiększając koszty i wydłużając czas budowy. Zupełnie inaczej sprawa wygląda jednak w przypadku bloczków i pustaków szalunkowych, które można stosować nie tylko w budownictwie o charakterze przemysłowym, ale i w budownictwie mieszkaniowym.

Od fundamentów aż po dach

Pustaki wentylacyjne od Uciechowskiego są doskonałym wyborem podczas budowy domu z wielu powodów. Przede wszystkim pozwalają one wznieść nawet 100-120 m2 budynek w przeciągu trzech miesięcy. Co więcej, budowa może być rozpoczęta o każdej porze roku, gdyż keramzyt jest odporny na złe warunki atmosferyczne, w tym silne mrozy i wiatry. Wybierając bloczki czy pustaki szalunkowe, zyskujemy też gwarancję, że znacznie szybciej położymy instalację elektryczną (ściany nie wymagają uprzedniego przygotowania) oraz, że uda nam się wykończyć dom bez konieczności tynkowania - pustaki szalunkowe wystarczy pokryć jedynie cienką warstewką gładzi, a następnie pomalować je emulsją do ścian bądź pokryć je tapetą.

Odrębną kwestią jest też fakt, że pustaki i bloczki wentylacyjne mogą być stosowane na każdym etapie budowy. Wiele osób zarzuca, iż tego rodzaju materiał jest świetnym wyborem, jeśli chodzi o budowę ścian, ale nie nadaje się do budowy fundamentów domu jednorodzinnego. Niektórzy twierdzą bowiem, że bloczki te są zbyt mało odporne na zawilgocenia, które są charakterystyczne dla większości regionów w Polsce. Z tego powodu, według nich fundamenty domu jednorodzinnego powinny powstawać w oparciu o bloczki betonowe. Nie jest to jednak prawdą, gdyż wystarczy zastąpić beton bloczkami keramzytowymi ze specjalnymi atestami, które dają gwarancję, iż wniesiony z nich budynek nie będzie borykał się z problemem pleśni i grzybów na ścianach.

Rozwiązania prośrodowiskowe

Istotną zaletą budowania z keramzytu jest również fakt, iż materiał ten jest w pełni ekologiczny. Przy jego obróbce oraz wytwarzaniu nie stosuje się bowiem substancji, które mogłyby zaburzać stan środowiska naturalnego i wywierać na nie zły wpływ. Co więcej, pustaki szalunkowe (tutaj link) są bardzo zwarte i spójne w swojej strukturze, dzięki czemu nie oddają one do atmosfery tak dużo ciepła jak bloczki betonowe czy inne materiały używane w budownictwie mieszkaniowym. Oznacza to, że stosując bloczki wentylacyjne można zaoszczędzić na ogrzewaniu, a tym samym odprowadzić do atmosfery mniejszą ilość gazów cieplarnianych. Ponadto keramzyt od lat jest stosowany w Skandynawii, gdzie zimy cechują się siarczystymi mrozami, dużą ilością śniegu oraz zimnymi wiatrami - można więc być pewnym, że materiał ten nie zawiedzie nas w miesiącach zimowych ani późną jesienią czy wczesną wiosną.

Kolejną zaletą keramzytu jest doskonałe wyciszenie wnętrza domu przy zastosowaniu bloczków lub pustaków o grubości mniejszej niż w przypadku bloczków z betonu. Materiał ten jest bowiem doskonale przystosowany do tłumienia odgłosów z zewnątrz, dzięki czemu w domu wzniesionym z kermazytu jest bardzo cicho, nawet gdy wzniesiony został w głośnej okolicy.

Mieszkaj tak jak chcesz

Mimo iż z trudem przekonujemy się do nowinek technologicznych związanych z budownictwem, kermazyt jest materiałem, który powinien być powszechnie wykorzystywany. Pozwala on tworzyć budynki mieszkalne, w których każdemu mieszka się dobrze. Dzięki niemu można bowiem szybko i niedrogo wnieść domy lub bloki, które cechują się znacznie większym komfortem niż choćby zabudowania z żelbetonu czy z drewna. Do materiału tego powinien zatem przekonać się każdy, kto tylko myśli o budowie władnego lokum.