Ale temat

publikacje naukowe i nie tylko

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Dla zaufanych

Doceniamy solidnych redaktorów. Jeśli zauważymy, że Twoje artykuły są na wysokim poziomie i wysyłasz do nas przynajmniej raz z miesiącu choćby jeden, nadamy Tobie prawa redaktora strony.  Będziesz mógł bez naszej akceptacji wpisywać artykuły, kategorie itp.

Satelity w naszym życiu

Na początek zdefiniujmy sobie czym tak naprawdę jest satelita:

SATELITA - jest to każdy obiekt o względnie małej masie, okrążający obiekt o większej masie po określonej orbicie. Pojęcie satelity dotyczy przede wszystkim ciał niebieskich.

Istnieją dwa rodzaje satelit:

  1. Satelita naturalny

    Są to wszystkie księżyce okrążające planety.

  2. Satelita sztuczny

    Jest to każdy obiekt, wysłany w kosmos przez człowieka. Istnieją różne rodzaje satelt: telekomunikacyjne, stacje kosmiczne. Nawet śmieci latające po orbicie mogą nosić miano satelity.

 

SATELITA NATURALNY

Tryton - księżyc naturalnyW artykule chciałbym się skupić na satelitach sztucznych dlatego wymienię kilka księżyców w naszym Układzie Słonecznym i pozostawię temat do doczytania.

Lista naturalnych satelit w Układzie Słonecznym ( pełną listę księżyców można znaleźć na stronie wikipedii)

 

 

NAZWA PLANETY NAZWA KSIĘŻYCA OKRES OBIEGU [dni]
ŚREDNICA RÓWNIKOWA [km]
wartości przybliżone
Merkury  brak księżyca
Wenus  brak księzyca
Ziemia Księżyc  27,321  3 476,2
Mars  Fobos  0,319  441,8
Deimos  1,262  141,3
Jowisz    Ganimedes  7,155  5268,2
Kalisto  16,689  4820,6
Io  1,769  3642,6
Europa  3,551  3122
Saturn Tytan  15,945  5150
Neptun Tryton 5,88 2706,8

 

SATELITA SZTUCZNY

 

Początki

1957

Pierwszym sztucznym satelitą wysłanym na orbitę ziemską był radziecki Sputnik. Na jego pokładzie zamontowany był małych rozmiarów nadajnik radiowy. Po wyczerpaniu baterii Sputnik przestał nadawać.

W listopadzie tego samego roku Sputnik II wysłany został z psem na pokładzie. Łajka (imię psa) była pierwszą, żywą ziemską istotą w kosmosie.

1958

Rok wystrzelenia pierwszego amerykańskiego satelity o nazwie Explorer I. Na jego pokładzie, oprócz nadajnika radiowego, znajdował się licznik Geigera który to przyczynił się do odkrycia pasów radiacji wokół Ziemi.

USA tego samego roku w marcu wystrzeliło satelitę Vanguard I która była zaopatrzona w pionierską metodę zasilania promieniami Słońca.  Ta idea jest wykorzystywana w dzisiejszych satelitach

1962 Pierwsza w kosmosie satelita telekomunikacyjna o nazwie Telestar.Jej zadaniem było przesłanie sygnału TV na żywo z Ameryki do Europy - próba zakończyła się sukcesem.

SatelitaW dzisiejszych czasach satelity komunikacyjne łączą wszystkich ludzi na świecie przy pomocy internetu, telefonu, telewizji. Posiadamy możliwość oglądania na żywo wydarzeń z najodleglejszych zakątków świata, rozmawiania przez telefony satelitarne oraz komunikacji za pomocą komputerów przy pomocy internetu satelitarnego.

Wszystkie satelity służące do komunikacji tworzą sieć zwaną Intelsatem. Ich szczególne położenie (35 900 km nad równikiem) sprawia, że są praktycznie w tym samym miejscu na niebie dla obserwatora stojącego na Ziemi.  Ta orbita nazywana jest geostacjonarną.

Kolejnym ważnym zadaniem satelitów są zadania szpiegowskie. Od wielu lat wojsko wykorzystuje technologię np do śledzenia wrogich pojazdów, łodzi a NAWET LUDZI !!!

Czy wiesz, że satelity wojskowe posiadają technologię która pozwala odczytać godzinę na ZEGARKU RĘCZNYM ?? Tak, takie przybliżenie było możliwe już kilkanaście lat temu.  Jakie możliwości mamy teraz pozostawiam Twojej wyobraźni. 

  Ciekawostka

Satelitów używa się także do śledzenia warunków pogodowych, to właśnie dzięki obrazom z zrobionym z kosmosu możemy przewidzieć deszcze, wichury itd. Można je także wykorzystywać do obserwowania zmian środowiskowych takich jak:

  • topnienie lodowców
  • wymieranie lasów
  • zanieczyszczenia powietrza
  • zanieczyszczenia wody


Na filmie widać zdjęcia satelitarne huraganu Irene który uderzył w Amerykę Północną pod koniec sierpnia 2011 roku.

 

Satelity wykorzystywane są oczywiście w systemach nawigacji GPS. Aby skutecznie wskazać pozycję urządzenia, musimy dostać informację minimum z 4 satelit ( w rzeczywistości używanych jest więcej aby zwiększyć dokładność ).  Dlaczego aż 4, nie wystarczy jedna ? 


Otóż nie... 3 satelity ustalają położenie geograficzne, a czwarta służy do obliczenia wysokości na jakiej się znajdujemy.

Poniższa animacja obrazuje pozyskiwania współrzędnych